Aylık arşivler: Haziran 2018

Yandex Map Editor ile kendi haritanızı çizin

Web tabanlı harita platformlarının başında gelen Yandex, map editor adını verdiği web harita çizim uygulaması Yandex Map Editor’u Türk kullanıcılar için aktif etti.

Yandex Map Editor Nedir?

Yandex Map Editor, kullanıcıların Yandex Haritalar ve Yandex Navigasyon uygulamasında kullandığı haritaların tarayıcı üzerinden haritalandırılmasının yapıldığı web harita platformudur. Bu harita düzenleme ve oluşturma uygulaması ile hem Yandex Harita çalışanları hem de Yandex hesabı olan kullanıcılar harita üzerinde geliştirme yaparak Yandex Haritalar’a katkı sağlamış oluyorlar.

Yandex Map Editor’u kullanabilmeniz sadece bir Yandex hesabına sahip olmanız yeterli. Yandex hesabınız ile sisteme Yandex Map Editor’e giriş yaparak hemen haritaya katkıda bulunmaya başlabilirsiniz. Yaptığınız düzenlemeler haritada yayınlanmadan önce harita moderatörleri tarafından incelenir ve ek bilgiye ihtiyac duyulursa size ulaşılır. Bilgiler doğrulandıktan sonra değişken olmakla birlikte en geç 2 haftada haritada yayınlanacaktır. Çizim yapmaya başlamadan önce buradaki yönergeleri okumanızı tavsiye ederim.

Map Editor’de çizimi yapılmış park, yol ve binaların görüntüsü

Ülkemize 2011 yılında giren Yandex, Rusya’da oldukça popüler olan birçok ürününü Türkiye için de kullanıma açmıştı. Bunların başında Arama, Disk, Browser, Çeviri ve Panorama gibi hizmetler geliyordu. Türk kullanıcılar bu ürünlerin hepsini kullanıyor olsa da Yandex Navigasyon güncelliği ve kullanım kolaylığı ile Türk pazarında oldukça önemli bir konuma sahip oldu.
Google’a neredeyse mahkum olduğumuz ülkemizde, Yandex’in diğer ürünleri özellikle de Arama motoru başlangıçta iyi performans gösterse de sonradan popülerliği azaldı. Fakat bu durum Yandex Navigasyon için tam tersi.

Not: Yandex, daha önce ülkemizde kullandığı haritaları Başarsoft’tan alıyordu.

Yandex Map Editor’un kullanımının anlatıldığı kısa tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

 

Google Haritalar mı, Yandex Haritalar mı?

Google’ın haritalar konusunda ülkemizde yerleşik bir desteğinin olmaması, tüm odaklarının AdWords olması haritanın Yandex’in gölgesinde kalmasına sebep oldu. Şu anda her ne kadar kısmı güncelleme yapılsa da Yandex Haritalar kadar aktif ve hızlı değiller. Yandex’in ülkemizde resmi ofisi ve çalışanlarının olması avantajı, Yandex’i bir adım öne çıkarıyor. Yandex Map Editor açılmadan önce bile bir eksiklik ya da hata bildirdiğimizde hızlıca çözülüp haritaya hemen yansıtılıyordu. Fakat Google’da bir kontak kişi bulamayacağınız için  Google Yerel Rehber hesabınız üzerinden ancak bildirimde bulunup düzeltilmesini beklemeniz gerekiyor.

Google Map Maker’a ne oldu?
Benzer bir uygulama daha önceden Map Maker ismiyle Google’ın da vardı. Google 2017’de aldığı bir kararla Map Maker’ı kapatarak harita güncellemelerini data kaynakları ya da Yerel Rehberler’den alacağı verilerle yapacağını duyurmuştu.

Şu anda web üzerinden düzenleme yapabileceğiniz sadece 2 harita uygulaması bulunuyor. Bunların başında OpenStreetMap ve HERE WeGo geliyor.

Google’da İsminizi Sahiplenin

Google Posts Nedir?

Google’da bir marka, spor kulübü ya da ünlü birisini aradığınızda sağda ya da mobilde en üstte çıkan çıkan bilgiler mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Bilgi paneli adı verilen bu bölümde, Google’ın kendi kaynaklarından doğruladığı bilgiler yer alıyor.  Tabi bu bilgiler içinde özellikle sosyal medya linklerinde birçok yanlışlıklar bulunabiliyor. Sosyal medya linklerinin gösteriminin henüz Türkçe arama sonuçlarında gösterilmediğini de hatırlatmakta fayda var.

Geçtiğimiz senelerde duyurusu yapılan Google Posts ile markanız ya da dijital varlığını yönettiğiniz kişilerin Google bilgi panelini sahiplenerek/doğrulayarak daha güncel ve doğru bilgilerlerle yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Doğrulamak için aşağıdaki görselde gösterildiği gibi “Mercedes-Benz adına çevrimiçi varlığını mı yönetiyorsunuz?” yazısına tıklayarak karşınıza çıkan aşamaları takip etmeniz gerekiyor. Daha sonra karşınıza markanın, takımın ya da ünlü kişinin resmi sosyal medya hesapları çıkacak, bunlar üzerinden bağlanıp Google’a yetki verdiğinizde doğrulamayı yapabileceksiniz.
Bazı markaların sosyal medya hesapları Google tarafından tanınmamış olabiliyor, bu durumda ise web sitesi üzerinden Search Console yardımı ile doğrulamayı başarı bir şekilde yapabilirsiniz.

Gooogle Bilgi Panelinde Markayı Doğrulama Adımı

Doğrulama yaptıktan sonra erişeceğiniz Google Posts yönetim paneliyle birlikte Facebook gibi bir paylaşım kısmından yazılar, anketler, etkinlikler, videolar ve görseller paylaşabileceksiniz. Ünlü markaların arama sonuçlarında çok fazla arandığını düşünürsek diğer sosyal medya kanallarına alternatif olarak Google Posts üzerinden paylaşım yaparak hayranlarınızla ve müşterilerinizle etkileşim kurabilirsiniz. Aynı bölümde paylaşımlarınızın istatistiklerini de görmeniz mümkün.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde mobil olarak Google Posts yönetim ekranını görebilirsiniz.

Google Post yönetim arayüzü

Ayrıca markanız için bilgi panelinin en üstünde görünmesini istediğiniz görseli artık siz belirleyebileceksiniz. Böylece birçok markanın şikayetçi olduğu “Google aramada eski ya da yanlış logomuz çıkıyor” sorunu bir nevi çözülmüş olacak.

Şu anda çok yeni olduğu için Türkiye’de markalar tarafından henüz önemi fark edilmese aşağıda paylaştığım bağlantılardan canlı örneklerini inceleyebilirsiniz.

Google: https://www.google.com.tr/search?q=google
Gökhan Akar: https://www.google.com.tr/search?q=Gökhan+Akar